Aranżacje gabinetów stomatologicznych – jak zrobić to dobrze?
4 października, 2021Gabinet stomatologiczny to specyficzny lokal użytkowy. Zarówno pacjent, jak i specjalista musi czuć się w nim komfortowo, a wpływ na to ma wiele różnych aspektów. Kluczowe znaczenie mają walory estetyczne, ale także funkcjonalne – jest to przede wszystkim miejsce pracy. Dowiedz się, jak urządzić gabinet stomatologiczny, aby dobrze pełnił swoją rolę i przyciągał pacjentów. Wizyta u dentysty dla wielu pacjentów może być stresującym doświadczeniem. Surowy, szpitalny, sprawiający wrażenie sterylności wystrój może spotęgować to wrażenie. Warto więc zadbać o to, aby aranżacja budziła zaufanie u klienta. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie odpowiednich kolorów i materiałów, a także elementów wystroju, które nie kojarzą się bezpośrednio ze stomatologią. Ozdobienie wnętrza miękkimi tkaninami, nietypowymi meblami i ciekawymi ozdobami może skutecznie odwrócić uwagę pacjenta od jego obaw i sprawić, że cała wizyta zostanie zapamiętana jako przyjemne doświadczenie.
Aranżacje gabinetów stomatologicznych – od czego zacząć?
Projektując wnętrze gabinetu stomatologicznego należy wziąć pod uwagę obowiązujące normy prawne. Na ich podstawie można planować aranżacje. Ograniczenia związane z regulacjami obejmują:
- wielkość gabinetu – powinien mieć co najmniej 12 metrów kwadratowych;
- wysokość sufitu – minimalna to 3,1 metra;
- podział pomieszczeń – konieczne są osobno wydzielone recepcja, toaleta, pomieszczenia socjalne;
- obecność poczekalni – powinna zapewniać 5 miejsc siedzących na jeden gabinet i być widoczna z recepcji.
Poza ustawowymi wymogami, należy też zwrócić uwagę na ograniczenia, jakie stawia specyfika zawodu stomatologa. Głównym czynnikiem, który wpływa na finalny wygląd gabinetu, jest obecność odpowiednich mebli. Pierwsze skrzypce gra tu oczywiście specjalistyczny fotel. Powinien znajdować się na środku pomieszczenia, aby stomatolog i asystent mieli do niego łatwy dostęp. Dobrze, żeby w jego bliskiej okolicy znalazły się szafki na narzędzia i przyrządy. Jeśli jest taka potrzeba, można umieścić w pobliżu także biurko, przy którym pacjent może omówić ze specjalistą przebieg wizyty.
Ściany i podłoga w gabinecie stomatologicznym
Ze względu na potrzebę częstego czyszczenia gabinetu z użyciem silnych środków dezynfekujących, konieczne jest postawienie na wytrzymałe materiały. Nie ma tu z pewnością miejsca na drewno ani zbędne tkaniny. Nie oznacza to jednak, że gabinet musi być utrzymany w szpitalnej estetyce. Świetnym sposobem na urozmaicenie aranżacji jest wprowadzenie koloru lub delikatnych wzorów poprzez zastosowanie fototapety lub mozaiki z kafelek na ścianie. Dobrze, żeby pacjent widział interesujące elementy wystroju podczas zabiegu – dzięki temu jego uwaga może zostać skierowana na coś innego, niż odczuwany dyskomfort.
Recepcja i poczekalnia – jak je urządzić?
Pomieszczenia te pełnią bardzo ważną rolę w gabinecie stomatologicznym. Recepcja to miejsce pierwszego kontaktu pacjenta z firmą, warto więc zadbać o to, aby sprawiała wrażenie otwartości i gościnności. Taki efekt osiąga się nie tylko dzięki profesjonalnej i miłej obsłudze, ale również poprzez zastosowanie odpowiedniej aranżacji. Świetnie w tym celu sprawdzają się ciepłe światła, stonowane, przytulne barwy, czy też slogan na ścianie wzbudzający pozytywne emocje. W naszym projekcie gabinetu stomatologicznego zastosowaliśmy również tapicerowane elementy, które kojarzą się z miękkością i wygodą.
Poczekalnia to miejsce, w którym pacjent spędza chwile kumulacji stresu przed wizytą. Rozładować napięcie pomagają wszelkie odwracacze uwagi, jak np. magazyny i czasopisma obecne koło miejsc siedzących. Warto zadbać także o to, żeby poczekalnia była wygodna i funkcjonalna – obowiązkowe elementy wystroju to kanapa, fotele lub krzesła, wieszak na ubrania i stolik. Pacjenci docenią również możliwość napicia się wody lub kawy podczas oczekiwania. W pobliżu powinna znaleźć się również toaleta. Ważne są także elementy dekoracyjne, takie jak slogany marki na ścianach, rośliny lub ciekawa tapeta.
Dlaczego warto dbać o aranżację gabinetu stomatologicznego?
Korzyści, jakie daje odpowiednio urządzony gabinet stomatologiczny, to przede wszystkim wygoda pracy dla specjalisty oraz poczucie komfortu dla pacjenta. Sprawia to, że wizyta przebiega sprawnie, a klient wychodzi zadowolony. Ciekawy wystrój może być też wyróżnikiem gabinetu spośród konkurencji i pomóc w budowaniu rozpoznawalnej marki. Warto więc zadbać o obecność charakterystycznych elementów, które zapadają w pamięć.
W zaplanowaniu wystroju gabinetu stomatologicznego nieocenioną pomoc stanowią usługi doświadczonych architektów. Specjaliści z zespołu Happy Island wezmą pod uwagę Twoje wymagania i potrzeby pacjentów, aby spełnić wszystkie oczekiwania i sprawić, że gabinet będzie wyjątkowy.